Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o křečka džungarského

Rozmyslete, o jaký druh křečka byste měli zájem. Ve zverimexu nebo u chovatele si můžete vybrat kupříkladu mezi křečkem zlatým, křečkem čínským, křečkem džungarským a křečkem Roborovského. Liší se velikostí, povahou a nároky na chov. Křeček zlatý, neboli syrský, je přátelský, dá se snadno ochočit. Můžete ho sehnat v různých barevných variantách. Samičky bývají trochu agresivnější, ale je to milý společník a dá se ochočit ze všech druhů křečků nejlépe. Pokud jich ale chcete více, musíte je chovat odděleně. Křeček džungarský je mírumilovný a hravý. U tohoto druhu není problémem chovat jej ve skupinkách. Lépe stejného pohlaví, popřípadě i ze stejného chovu, abyste zabránili zbytečným potyčkám a množení. Křeček Roborovského je jeden z těch plachých zástupců, kteří se neochočí moc snadno, takřka vůbec. Je plachý, nedůvěřivý a snaží se před vámi neustále někam utíkat.

 
 
 

 

Pokud tedy máte vybraný druh křečka a s ním i jejich počet, popřípadě pohlaví, je důležité sehnat potřebné vybavení klece a klec samotnou. K vybavení klece nezapomeňte na misku na jídlo (nejlépe keramickou - nebude ji moci kousat), napáječku (pokud si donesete domů malinkého křečíka, může se stát, že nebude ještě umět pít z napáječky, proto je potřeba dát mu k dispozici jak napáječku, tak i misku s vodou), dále kolotoč pro křečka, různé prolézačky, hamaky na spaní, domečky, mosty, schůdky. Těchto příslušenství je opravdu hodně. Díky nim se křeček nenudí.

 
 
 

 

Připravte klec pro nové obyvatele. Co se týká klecí pro křečky, někdy je potřeba dávat pozor, aby vám křečík neutekl, zvláště když je malý a protáhne se mřížemi u klece. Proto byste měli křečka hlídat a pozorovat, jestli se dostane ven. Pokud si nejste jisti, je dobré, pro jistotu, klec ještě navíc vyplést tenkým drátem a udělat tak menší mříže. Je to lepší, než potom malého, plachého křečka nahánět po celém bytě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to v mnohých případech i nemožné.

 
 
 

 

Všechno je tedy už nachystané a můžete si donést křečíka domů. Pokud si křečka vybíráte, jděte pro něj raději odpoledne, protože ráno a dopoledne tvrdě spí. Dávejte pozor na jeho vzhled – neměl by být pohublý, neměl by mít žádná olyslá místa v srsti, měl by mít čisté oči a nos, bez výtoku. Měl by být čilý a bystrý, ne apatický. Koupit křečka byste měli v jeho 4-7 týdnech, to je křeček mladý a dá se mnohem snadněji ochočit. Je lepší kupovat křečka u chovatele, kde je od mládí zvyklý na lidskou ruku a není tak plachý. Také riziko nemocí je podstatně nižší.

 
 
 

 

Křečci moc rádi jedí, a jsou velmi známí svými "tvářemi" neboli torbami, které jim sahají od tlamičky až po pas. Křeček může své torby roztáhnout a nacpat do nich hodně potravy "na horší časy". I vy se s tímhle u svých křečíků zaručeně setkáte. Můžete je pozorovat a bude vám to připadat velmi legrační. Křečkův apetit je velký a někdy jsou kvůli tomu hákliví na nadváhu. Pokud tedy zaznamenáte, že váš křeček má nějakých pár gramů navíc, můžete mu z jídla vybírat semínka slunečnic, které jsou kalorická. Co se týká potravy křečků, můžete zakoupit speciální směs pro křečky, která obsahuje pšenici, oves, kukuřici, slunečnicová semínka, svatojánský chléb, oříšky... a tyhle směsi doplňovat ovocem, zeleninou, listem pampelišky, psími granulemi.

 
 
 

 

Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Pokud se o křečka dobře staráte, vyměňujete mu pravidelně podestýlku a nenecháváte ho na průvanu, bude s vámi spokojeně žít nejméně 2 roky a nic ho trápit nebude. Někdy se ale může stát, že vám křeček onemocní, třeba rýmou, bude mít nateklé oči nebo nos. Jako prvním příznakem, kdy poznáte, že se s křečkem něco děje, je, když ztratí chuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kpujem si křečka

(Pupu P., 21. 4. 2014 9:49)

Ahoj, uvažujeme o tom že bychom si koupili křečka, a tohle je dobrý článek jak se o něho starat. :-)

Péče o křečka

(JohankaDl, 31. 3. 2014 16:18)

Velmi pěkný článek o péči o drobné hlodavce je ještě zde http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/jak-na-spravnou-peci-o-drobne-hlodavce/ . Rozhodně doporučuji před koupí křečka přečíst.

no nevim

(otakar kuki II., 24. 3. 2014 18:01)

prosím pořat nechapu jak si křečka mam ochočit , kdyby byl nomocny vyléčit , sklidnit jeho neustale běhani a egresivitu

křeček

(křeček violeta, 16. 3. 2014 16:14)

Já křečka ještě sice nemám ale tátu a mámu neustále prosím aby my ho koupili. Táta říká že mi ho koupí asi k příštím narozeninám.Já bych ho ale chtěla k letošním.

křeček jimmy

(krecek jimmy, 5. 1. 2014 13:36)

mam otazku co mám dělat když mi křeček nepije z napajky?

Re: křeček jimmy

(lucie, 13. 2. 2014 19:35)

Dejmu mysticku vicko a do toho vodu ale pozor ne moc hluboke

Prosím o radu

(Z., 20. 9. 2013 18:06)

Čaute, ráda bych si pořídila křečka džungarského, proto se chci zeptat, zda opravdu musí být v kleci? Můžeme ho dát do akvárka? A kolik prostoru tak potřebuje 1 křeček, případně dva? A ještě hloupý dotaz na kterej stejně asi znám odpověď - je blbost dát křečka do kulatého akvárka že? Asi by zblbnul..

Re: Prosím o radu

(anonym, 5. 1. 2014 13:26)

ano do akvarka ho dej rozhodne je to lepsi než klec

Jak naivní

(Růža, 22. 11. 2013 20:51)

Pokud jsi nejsi hodna tuto stránku respektovat, opust stránku OKAMŽITĚ. Tato stránka je založena pro dotazy všech lidí a jejich názory o křečcích. Lidé tu navzájem i sdělují své pocity, novinky a názory ohledně křečků.
Nezlobím se, ale měj vetší respekt k ostatním!!!!

Vaše otázka, moje odpověd

(Růža, 22. 11. 2013 20:42)

Kokos není ideální řešení pro pobyt pro křečka. Nejlépe koupit dřevený domek v obchodě s domácími mazlíčky, popřípadě dát křečkovi do klece větší ruli od toaletního papíru. Bude křečkovi sloužit jako zábava a jako obydlí. Neděstě se v případě, že by křeček ruli okousal nebo snědl. Je to naprosto normální, papír mu neuškodí. Ale nejlepší řešení je koupě dřevěného domečku, na jaký by si mohl křeček i vylézt, aby měl pocit, že je jeho a že on je ,,pán".
Ráda odpovím na vaše veškeré otázky, jsem odbornice na domácí zvířátka.

(Kristýna Frolíková,23. 8. 2012 12:06)

(Kristýna, 23. 8. 2012 12:07)

Co mám dělat když je můj křeček džungarský tlustý a nechci aby mi umřel? Předem děkuji za odpověď. :)

Re: (Kristýna Frolíková,23. 8. 2012 12:06)

(Růža, 22. 11. 2013 20:34)

Dávejte svému křečku větší dietu. Pokud po vás nepřetržitě žádá jídlo a odměnu, nedávejte mu. Ano, samozřejmě mu BUDETE DÁVAT NAJÍST, nejlépe jim ale nedávejte příliš často jídlo ani ŽÁDNÉ GRANULE ČI POCHOUTKY PRO KŘEČKY. V případě, kdy to nebude fungovat ihned zajděte za veterinářem a poradte se s ním.

Re: (Kristýna Frolíková,23. 8. 2012 12:06)

(verůů, 27. 8. 2012 20:10)

když ho nebudeš zbytečně překrmovat neumře :) znám holčinu která má džungaráka a nemá na žrádlo peníze tak ho krmí ovocem atd.. a zatím se mu nic nestalo vypadá jako morče :)

Re: (Kristýna Frolíková,23. 8. 2012 12:06)

(Šárka, 24. 10. 2012 9:57)

Muj křeček je také tlustý dávám mu hodně zeleniny hlavně mu dávám ledový salát a trochu směsi pro křečky a pomáhá to.

Re: Re: (Kristýna Frolíková,23. 8. 2012 12:06)

(Ivanka, 2. 3. 2013 20:21)

Děkuji moje křečice je také tlustá skusím to také s tou zeleninou.

Re: (Kristýna Frolíková,23. 8. 2012 12:06)

(kuře, 25. 5. 2013 17:22)

Záleží jestli je to kluk nebo holka, holka může čekat mladé.

křeček

(Kateřina, 15. 3. 2013 16:16)

a můžu křečka koupat?

Re: křeček

(Růža, 22. 11. 2013 20:30)

Ano, můžete křečka koupat ale pouze ojediněle jednou za měsíc. Dejte pozor při koupání křečka aby se mu voda nedostala příliš do obličeje. Poněvadž v tomto případě by se křeček mohl příliš vylekat a utrpět šok. Dejte pozor, aby voda nebyla příliš STUDENÁ ANI PŘÍLIŠ HORKÁ!!!!!
PS: Smíte ho i opláchnout DĚTSKÝM šamponem. Po vykoupaní dejte pozor, aby křeček neprochladl a pořádně ho vysušte

Re: křeček

(kuře, 25. 5. 2013 17:20)

to jsi jako normalní křečka koupat pro tebe by bylo nejlepší nemět křečka vůbec !

ahoj

(Lili , 11. 10. 2013 22:16)

Ahojte dneska som si kúpila škrečka Ďungárskeho :D keď sme ho prevážali bol kľudný a milí mohli sme sa ho dotýkať a hrať a vôbec nehrizie pripadám si ako by som ho mala celí život a mám ho len 7 hodín a už som ho aj naučila behať na koliesku :D dopoporučujem ho každéme !!! a je veľmi šikovný !!!