Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o křečka džungarského

Rozmyslete, o jaký druh křečka byste měli zájem. Ve zverimexu nebo u chovatele si můžete vybrat kupříkladu mezi křečkem zlatým, křečkem čínským, křečkem džungarským a křečkem Roborovského. Liší se velikostí, povahou a nároky na chov. Křeček zlatý, neboli syrský, je přátelský, dá se snadno ochočit. Můžete ho sehnat v různých barevných variantách. Samičky bývají trochu agresivnější, ale je to milý společník a dá se ochočit ze všech druhů křečků nejlépe. Pokud jich ale chcete více, musíte je chovat odděleně. Křeček džungarský je mírumilovný a hravý. U tohoto druhu není problémem chovat jej ve skupinkách. Lépe stejného pohlaví, popřípadě i ze stejného chovu, abyste zabránili zbytečným potyčkám a množení. Křeček Roborovského je jeden z těch plachých zástupců, kteří se neochočí moc snadno, takřka vůbec. Je plachý, nedůvěřivý a snaží se před vámi neustále někam utíkat.

 
 
 

 

Pokud tedy máte vybraný druh křečka a s ním i jejich počet, popřípadě pohlaví, je důležité sehnat potřebné vybavení klece a klec samotnou. K vybavení klece nezapomeňte na misku na jídlo (nejlépe keramickou - nebude ji moci kousat), napáječku (pokud si donesete domů malinkého křečíka, může se stát, že nebude ještě umět pít z napáječky, proto je potřeba dát mu k dispozici jak napáječku, tak i misku s vodou), dále kolotoč pro křečka, různé prolézačky, hamaky na spaní, domečky, mosty, schůdky. Těchto příslušenství je opravdu hodně. Díky nim se křeček nenudí.

 
 
 

 

Připravte klec pro nové obyvatele. Co se týká klecí pro křečky, někdy je potřeba dávat pozor, aby vám křečík neutekl, zvláště když je malý a protáhne se mřížemi u klece. Proto byste měli křečka hlídat a pozorovat, jestli se dostane ven. Pokud si nejste jisti, je dobré, pro jistotu, klec ještě navíc vyplést tenkým drátem a udělat tak menší mříže. Je to lepší, než potom malého, plachého křečka nahánět po celém bytě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to v mnohých případech i nemožné.

 
 
 

 

Všechno je tedy už nachystané a můžete si donést křečíka domů. Pokud si křečka vybíráte, jděte pro něj raději odpoledne, protože ráno a dopoledne tvrdě spí. Dávejte pozor na jeho vzhled – neměl by být pohublý, neměl by mít žádná olyslá místa v srsti, měl by mít čisté oči a nos, bez výtoku. Měl by být čilý a bystrý, ne apatický. Koupit křečka byste měli v jeho 4-7 týdnech, to je křeček mladý a dá se mnohem snadněji ochočit. Je lepší kupovat křečka u chovatele, kde je od mládí zvyklý na lidskou ruku a není tak plachý. Také riziko nemocí je podstatně nižší.

 
 
 

 

Křečci moc rádi jedí, a jsou velmi známí svými "tvářemi" neboli torbami, které jim sahají od tlamičky až po pas. Křeček může své torby roztáhnout a nacpat do nich hodně potravy "na horší časy". I vy se s tímhle u svých křečíků zaručeně setkáte. Můžete je pozorovat a bude vám to připadat velmi legrační. Křečkův apetit je velký a někdy jsou kvůli tomu hákliví na nadváhu. Pokud tedy zaznamenáte, že váš křeček má nějakých pár gramů navíc, můžete mu z jídla vybírat semínka slunečnic, které jsou kalorická. Co se týká potravy křečků, můžete zakoupit speciální směs pro křečky, která obsahuje pšenici, oves, kukuřici, slunečnicová semínka, svatojánský chléb, oříšky... a tyhle směsi doplňovat ovocem, zeleninou, listem pampelišky, psími granulemi.

 
 
 

 

Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Pokud se o křečka dobře staráte, vyměňujete mu pravidelně podestýlku a nenecháváte ho na průvanu, bude s vámi spokojeně žít nejméně 2 roky a nic ho trápit nebude. Někdy se ale může stát, že vám křeček onemocní, třeba rýmou, bude mít nateklé oči nebo nos. Jako prvním příznakem, kdy poznáte, že se s křečkem něco děje, je, když ztratí chuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

K.

(Nikol, 7. 4. 2015 15:31)

Já mám džungaráka a je skvělej

KŘEČEK

(BRUNO, 20. 3. 2015 13:57)

DOUFÁM ŽE BUDU MÍT KŘEČKA

Má se k Zvěrolékaři ???

(Veronika , 15. 2. 2015 8:52)

A jenom když má nateklé ty očka nebo nosík musí se k Veterinář?

Re: Má se k Zvěrolékaři ???

(risa, 20. 3. 2015 12:44)

Ano

Barvy

(veve, 4. 5. 2014 18:22)

Ahoj já bych se jen chtěla zeptat jestli je od křečka džungarského více barev ?? PROSÍM PORAĎTE :)

Re: Barvy

(MATIMIMIMIKOLO, 5. 11. 2014 13:46)

JO JE ALE JICH DOCELA MÁLO

Re: Barvy

(Denča, 15. 3. 2015 11:26)

Myslím že určitě, protože já mám doma bílou samičku s velkými černými kukadly a kamarádka má šedého křečka a jiná kamarádka zase zrzavého.

jak by se mohl krecek jmenovat?

(nikola, 25. 1. 2015 16:07)

Nemam jeste krecka ale jestli na vizvjetceni budu mit sami 1 tak ho dostanu a vipada to ze dostanu sami1. A chtela bych od vas vědet jak by se mohl menovat. Jak by se mohl jmenovat kluk a jak by se mohla jmenovat holka

samicka

(kytka, 24. 12. 2014 21:08)

jak by se mela jmenovat samecka

RRZRZ

(RZRZ, 5. 11. 2014 13:50)

ROLNIČKY PRDLAČKY BETMEN JE PAKO SPADL HLAVOU DO SRAČKY A SMRDIMU SAKO TOHLE KŘIČI MUJ KŘEČEKfoooorek :D

Poraďte

(Pupu P., 21. 4. 2014 9:55)

Ahoj potřebuji poradit jméno pro křečka, asi klučičí jméno?

Re: Poraďte

(Gagi2, 21. 4. 2014 10:14)

Čus, já bych dal křečkovi třeba jméno Monty ale je to muj názor. :-)

Re: Poraďte

(likaso, 21. 4. 2014 13:28)

např.bart tak se jmenuje můj křeček

Re: Poraďte

(maxik, 28. 9. 2014 12:19)

Maxik

Re: Poraďte

(mumukolii, 5. 11. 2014 13:43)

třeba Jimmy nebo Timmy

Re: Poraďte

(mumukolii, 5. 11. 2014 13:44)

třeba Jimmy nebo Timmy

Prosím o radu

(Alice , 27. 8. 2014 9:34)

Mam křečka džungarského je to samička a rada bych k ní dala samce .

Roztrhal by ji nebo ona jeho

dotaz

(adéla, 21. 5. 2014 12:36)

Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli i křeček dzungarsky může psi granule a listy od pampelišky ... Mám křečka dzungarskehi jménem Proužeka ochocovala jsem ho týden ;()

dneska jsem dostala křečka :)

(Vanesa, 22. 4. 2014 15:48)

ahojky jen vám chci oznámit že před dvouma měsícema mi umřel křeček jmenoval se Míša byl mu jeden rok umřel na nádor :( později nato jsem dostala králíčka jmenuje se Maxík :)) a dneska jsem dostala i křečka jmenuje se Křupka .. :D je to křeček džungarský.. :) a ke křečkům zlatým není pravda,že jsou nejochočenější podle mě mě a vlastní zkušenosti jsou nejlepší křečci džungarščí..Křečci zlatí jsou žárliví neochočitelný žárliví a dožívají si 5let :)

porod

(likaso, 21. 4. 2014 13:29)

jééé můj křeček dnes porodil 10 mini křečků!