Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o křečka džungarského

Rozmyslete, o jaký druh křečka byste měli zájem. Ve zverimexu nebo u chovatele si můžete vybrat kupříkladu mezi křečkem zlatým, křečkem čínským, křečkem džungarským a křečkem Roborovského. Liší se velikostí, povahou a nároky na chov. Křeček zlatý, neboli syrský, je přátelský, dá se snadno ochočit. Můžete ho sehnat v různých barevných variantách. Samičky bývají trochu agresivnější, ale je to milý společník a dá se ochočit ze všech druhů křečků nejlépe. Pokud jich ale chcete více, musíte je chovat odděleně. Křeček džungarský je mírumilovný a hravý. U tohoto druhu není problémem chovat jej ve skupinkách. Lépe stejného pohlaví, popřípadě i ze stejného chovu, abyste zabránili zbytečným potyčkám a množení. Křeček Roborovského je jeden z těch plachých zástupců, kteří se neochočí moc snadno, takřka vůbec. Je plachý, nedůvěřivý a snaží se před vámi neustále někam utíkat.

 
 
 

 

Pokud tedy máte vybraný druh křečka a s ním i jejich počet, popřípadě pohlaví, je důležité sehnat potřebné vybavení klece a klec samotnou. K vybavení klece nezapomeňte na misku na jídlo (nejlépe keramickou - nebude ji moci kousat), napáječku (pokud si donesete domů malinkého křečíka, může se stát, že nebude ještě umět pít z napáječky, proto je potřeba dát mu k dispozici jak napáječku, tak i misku s vodou), dále kolotoč pro křečka, různé prolézačky, hamaky na spaní, domečky, mosty, schůdky. Těchto příslušenství je opravdu hodně. Díky nim se křeček nenudí.

 
 
 

 

Připravte klec pro nové obyvatele. Co se týká klecí pro křečky, někdy je potřeba dávat pozor, aby vám křečík neutekl, zvláště když je malý a protáhne se mřížemi u klece. Proto byste měli křečka hlídat a pozorovat, jestli se dostane ven. Pokud si nejste jisti, je dobré, pro jistotu, klec ještě navíc vyplést tenkým drátem a udělat tak menší mříže. Je to lepší, než potom malého, plachého křečka nahánět po celém bytě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to v mnohých případech i nemožné.

 
 
 

 

Všechno je tedy už nachystané a můžete si donést křečíka domů. Pokud si křečka vybíráte, jděte pro něj raději odpoledne, protože ráno a dopoledne tvrdě spí. Dávejte pozor na jeho vzhled – neměl by být pohublý, neměl by mít žádná olyslá místa v srsti, měl by mít čisté oči a nos, bez výtoku. Měl by být čilý a bystrý, ne apatický. Koupit křečka byste měli v jeho 4-7 týdnech, to je křeček mladý a dá se mnohem snadněji ochočit. Je lepší kupovat křečka u chovatele, kde je od mládí zvyklý na lidskou ruku a není tak plachý. Také riziko nemocí je podstatně nižší.

 
 
 

 

Křečci moc rádi jedí, a jsou velmi známí svými "tvářemi" neboli torbami, které jim sahají od tlamičky až po pas. Křeček může své torby roztáhnout a nacpat do nich hodně potravy "na horší časy". I vy se s tímhle u svých křečíků zaručeně setkáte. Můžete je pozorovat a bude vám to připadat velmi legrační. Křečkův apetit je velký a někdy jsou kvůli tomu hákliví na nadváhu. Pokud tedy zaznamenáte, že váš křeček má nějakých pár gramů navíc, můžete mu z jídla vybírat semínka slunečnic, které jsou kalorická. Co se týká potravy křečků, můžete zakoupit speciální směs pro křečky, která obsahuje pšenici, oves, kukuřici, slunečnicová semínka, svatojánský chléb, oříšky... a tyhle směsi doplňovat ovocem, zeleninou, listem pampelišky, psími granulemi.

 
 
 

 

Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Pokud se o křečka dobře staráte, vyměňujete mu pravidelně podestýlku a nenecháváte ho na průvanu, bude s vámi spokojeně žít nejméně 2 roky a nic ho trápit nebude. Někdy se ale může stát, že vám křeček onemocní, třeba rýmou, bude mít nateklé oči nebo nos. Jako prvním příznakem, kdy poznáte, že se s křečkem něco děje, je, když ztratí chuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Slyší na svoje jméno?

(sarka, 24. 3. 2015 13:33)

Kdyz ho to naucite tak bude slyset na svoje jmeno

Re: Slyší na svoje jméno?

(Nikol, 7. 4. 2015 15:32)

Když ho to naučíš tak jo

Re: Slyší na svoje jméno?

(lucka, 1. 12. 2015 18:40)

ano nekteri

dzungarsky

(natalie, 24. 4. 2015 11:16)

Mám křečka a neumí pít s napajecky protože je maly co mám dělat?

Re: dzungarsky

(zuzka, 12. 11. 2015 22:47)

dej mu pít z miski

Re: dzungarsky

(zuzka, 12. 11. 2015 22:52)

dej mu pít z mističky

Re: dzungarsky

(l. janotova, 1. 12. 2015 18:36)

vzít misku a napustit do ní vlažnou vodu.

nevim co s tim

(karolina, 29. 10. 2015 21:33)

ahoj mam 3 krecky jednu samicku a dva samce a chtela bych male krecky ,ale mam problem muzu je pripustit k sobe kdyz uz jsem je jednou pripoustela a protoze krecek sestre spadl tak se krecik narodil mrtvi dekuji cekam na odpoved kaja.

otázka

(Dušan, 8. 6. 2014 18:46)

moje samička je březí kdyz porodí mám samecka odelovat? mamka tvrdí ze ty maly křečíky zabije je to pravda?

Re: otázka

(Anka, 21. 7. 2014 20:52)

Na křečcích džungarských je známé že když samička porodí tak samec se o ně společně s ní začne starat. A taky se nám narodili malí a bylo to bez problémů když jsme ho tam nechali.

Re: otázka

(Vanesa, 3. 8. 2014 23:23)

ahoj jsem velká chovatelka křečků když se ti už malí narodí tak okamžitě samce pryč maminka má pravdu :)

Re: otázka

(alice, 19. 11. 2014 14:52)

ne neni to pravda

Re: otázka

(nikola, 25. 1. 2015 16:10)

Ne urcite to neni pravda mamka to taki tvrdila a neudelala to

Re: otázka

(misa, 25. 10. 2015 14:19)

Hned po narozeni mladat dat samce.prycuze je zabit

křeček

(Kája, 3. 10. 2015 8:50)

zachvíly mám narozky a mamka mi koupí křečka (jupíííííííííííííííííííííí)

xkxxhx

(fjfifikh, 21. 6. 2015 12:58)

Xkyvxjffx

Nevím co to je.

(Katka, 28. 11. 2013 16:22)

Ahoj
Dnes můj křeček udělal něco divného,vypadalo to jako by měl u pusy nějaký nádor.Potom jsem k němu přišla blíže a on ten nádor (či co to bylo) zmizel.Domnívám se že by to mohlo být nějaké krmení,ale nic jsem v jeho kleci nenašla,možná že to skolknul,ale myslím že to vypadalo spíš jako kůže,bylo to červený a prostě to mělo barvu jako když ohrnete ret.
Prosím o radu co by to mohlo být.
Předem děkuji za odpověď Káťa

Re: Nevím co to je.

(Verča, 4. 2. 2014 15:41)

Hojky to je zdřejmě vyvrhování potravy,nebo jak už víme křeček si plní tváře (kde jsou zásoby) a asi si to rozmyslel a musel všechny své zásoby vyndat ven ;)

Re: Re: Nevím co to je.

(Adél, 14. 4. 2015 22:35)

No jo to se nám stává pořád :D

Re: Nevím co to je.

(miminka??, 13. 2. 2014 19:33)