Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o zakrslého králíka

 

Základem je poskytnout králíkovi co nejideálnější podmínky pro život. Už při pořízení nezapomeňte vybrat vhodné místo pro umístění klece. Pokud ji máte v bytě, nemělo by to být na rušném místě.
Zakrslý králík rozhodně nemá být používán jako dekorace v obýváku, což se v českých domácnostech často stává. Přílišný hluk a neustálý okolní pohyb králíky stresuje, což může mít za následek nejen zažívací problémy, ale i další zdravotní komplikace.
Dalším důležitým faktorem je i teplota místa, na kterém zakrslého králíka chováte. Mějte na paměti, že těmto zvířatům vyhovuje mnohem nižší teplota než lidem. Ideálně by se měla pohybovat kolem 16 až 20 °C. Pozor také na umístění u oken.
Respirační obtíže
U králíků se často projevují respirační obtíže a velmi složitě se odstraňují. Proto je chraňte před průvanem.
A jak zakrslého králíčka správně krmit? U králíků je na prvním místě seno. Pokud máte vlastní zahradu, poskytnete jim z domácího sena všechny základní živiny.
Komerčně vyráběná sena nejsou ideální. Ve většině případů neobsahují potřebné živiny a jejich nedostatek se projevuje na stavu chrupu a trávicího systému králíka. I králíci potřebují pravidelné očkování. Nejčastěji kombinovanými látkami proti králičímu moru a mixomatóze.
Toto očkovací schéma se používá dvakrát za rok. Nejlépe na jaře a na podzim. A jaké běžné choroby mohou zakrslé králíky trápit? Na prvním místě to jsou obtíže spojené s trávicím traktem.
K veterináři
Mnoho majitelů si myslí, že pokud králík nepřijímá jeden nebo dva dny potravu, jen se sám pročišťuje a vše je v pořádku. Pokud se to děje, jde o akutní stav. Ihned byste měli vyhledat veterinární ošetření. Dalším jasným znakem toho, že králíka něco bolí, je, když lidově řečeno skřípe zuby. I v tomto případě potřebuje okamžitou pomoc.
Pokud ale zvíře máte a staráte se o něj opravdu pečlivě, sami podle jeho chování poznáte, že není něco v pořádku. Často bývá apatický, nechce se pohybovat a nereaguje na vaše podněty.
I když zakrslý králík potřebuje každodenní péči, svojí přítomností vám ji mnohonásobně vrátí a sami uvidíte, že se brzy stane součástí vaší rodiny. Jeho pořízení se opravdu nemusíte bát.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kraliček

(Daniela, 9. 1. 2015 16:06)

Jak často se ma chodit k vetrináři

Re: Kraliček

(Kessi, 27. 1. 2015 19:10)

Ahoj pokud ti mohu poradit ak si u veterináře zařid kartičku jako já a tam máš vypsáno kdy s králíčkem máš dojít.

Šmudlínek

(Martina, 23. 6. 2014 11:16)

Dobrý den.Já mám nového králíčka jmenuje se Šmudlíček je mu 6 měsíců.A strašně rád se mazlí a ještě mám morče Nufíka

Re: Šmudlínek

(lola, 7. 9. 2014 8:20)

No a co je nam do toho.

Re: Šmudlínek

(Tinka Čejková, 16. 11. 2014 14:53)

Já ještě nemám žádného králíka ale za chvíli ho budu mýt v břiše :-) :-) :-) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

králíček

(domula, 16. 11. 2014 11:10)

Moc vám děkuji. Umřel mi křeček a byla jsem z toho moc smutná ale pak za mnou přišel brácha a řekl že si pořídíme zakrslého králíčka mamka s tatkou s tím souhlasili. Byla jsem moc ráda,protože budu mít králíčka . Ještě ho sice nemám ale brzy budu mít . Proto jsem si hledala rady na internetu , a chtěla bych vám moc poděkovat s vašima radama se bude mít můj králíček jako v ráji . :D

Nekopíruj to!!!!!

(kaja, 3. 1. 2013 19:18)

Hele článek je pěknej ale když ho kopíruješ z jinejch stránek tak alespoň uveď zdroj a autora (paní veterinářku Mandalovou).........
Takle jsi to vlastně ukradl/a ..........................
A to by se nemělo.. Tak tě jenom předem varuju!!!!! :poop:
Jasný?!

Re: Nekopíruj to!!!!!

(elenka, 7. 9. 2014 8:12)

Hele nechsi to ho jo!

Re: Nekopíruj to!!!!!

(:P, 9. 1. 2013 14:26)

O co ti jde? :D Tak víte co lidi? Já ten blog klidně můžu zrušit když máte takovej problém :D A budete mít po ptákách :D Seš akorát tak hysterická nána ! Jdi do píče jasný?! Taky můžu napsat :D No ty vole nevěřila bych co s lidmi udělá jeden článek :D Lol pičo :D

Re: Nekopíruj to!!!!!

(Zaneprázdněná blogerka, 9. 1. 2013 14:56)

Dobrý den, když o tom nevíte hlavu ani patu tak se do toho s prominutím neštvěte. (myslím ten kdo psal to nademnou ":P") Tento blog je už dávno zrušen nechodím sem ani nepřidávám články, jen čekám až mi ho zruší oficiálně. Protože jsem zapomněla heslo a ani mě to tu už nebaví nemám na to čas musím se věnovat jiným blogům a hlavně škole. Tak se prosím nerozčilujte, možná to je zkopírované ale ne mnou, to co jsem tu měla já je už dávno pryč ten kdo mi tento blog ukradl si sem dal co chtěl. Já za to nemůžu tak se nehněvejte na mě, já můžu pouze udělat to že se nějak pokusím získat heslo a smazat celý blog.
Jinak ten komentář nademnou jsem nepsala :)

Re: Nekopíruj to!!!!!

(Zaneprázdněná blogerka, 9. 1. 2013 15:03)

Omlouvám se překlepla jsem se nemá tam být že jsem zapomněla heslo ale že už mi to co jsem měla nejde když jsem to teď po dlouhé době zkusila a když jsem se sem podívala tak tu není to co jsem udělala takže to musí být jedině ukradlé.. :(

nemoc

(lolo, 8. 5. 2013 12:38)

ahoj mám zakrleslého králíka a všimla sem si že mu oteklo oko,zavírá ho a pod okem i nad okem to má červené nevím co s tím má. prosím o radu nashledanou

Re: nemoc

(zakrsli kralik, 1. 8. 2013 15:10)

Proč s ním nejdeš na veterinu??

Re: nemoc

(dada, 7. 9. 2014 8:08)

Neboj ma hniz kup ve zmerimexu na to kapcky potom cekej dva tejdny
A bude mit ociko jako novi jo tak se neboj.

chci ho moc ale nejde to

(Simona Pelikánová, 27. 1. 2014 19:18)

je mi 11 let a moje mamka si myslí že bych se nedokázala postarat o králíka i když se málo starám o svého psa jak jí mám říct že se budu starat o králíčka dobře??????

Re: chci ho moc ale nejde to

(veronika bachurová , 16. 2. 2014 10:42)

Jak se moc málo staráš o tvého psa??

Re: chci ho moc ale nejde to

(Tara, 11. 5. 2014 11:12)

ahoj "simona pelikánová" tak se o svého psa starej dostatečně dobře, pravidelně ho venči a svou mamku přesvěč že jsi schopná vlastnit králíka... :)

Re: Re: chci ho moc ale nejde to

(simona peklova, 7. 9. 2014 8:01)

Jo a co by tim dokazala.

dostanu kralika

(andela, 6. 9. 2014 20:56)

Ja dostanu kralika ale nivim jstly muzeme i tu potravu muzeme i kupovat

kraliček

(chtěla bych kralička :), 25. 4. 2014 20:50)

Ahoj mám moc zvířat doma např:potkany,křečka,morčata a mamka mi nechce koupit zakrslého králika moc bych ho chtěla ach jo. :(