Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o psa

Jak se správně starat o Vašeho psa?.

Výběr a koupě štěněte

Každý pes je vizitkou svého majitele, tedy Vás. Jeho zdravotní stav,vzhled a chování je výsledkem kvality Vaší péče. Dříve než si dojedete pro štěně, je velice důležité se domluvit se svými blízkými, zhodnotit své časové, prostorové i finanční možnosti a po té se teprve rozhodnout, jaké plemeno nebo jaký pejsek je pro Vás ten nejvhodnější. Jiné nároky mají samozřejmě psi větších plemen než toyplemena, jinak se asi budete starat o psa loveckého, služebního nebo společenského plemene.V neposlední řadě je důležitá i volba pohlaví Vašeho budoucího miláčka. Při výběru štěněte si všímejte vyrovnanosti vrhu a zjevných odchylek ve zdravotním stavu štěňat. Zkušený chovatel Vám jistě rád poradí. Je výhodné při koupi štěněte uzavřít s chovatelem smlouvu o koupi, vyhnete se tím pozdějším nepříjemnostem s vyrovnáním peněz při navrácení štěněte ze zdravotních důvodů nebo jeho úhynu. Každé štěně by mělo být řádně odčervené a navakcinované. Otázky výchovy a případného výcviku jsou obsahově natolik rozsáhlé, že se jim zde věnovat nebudeme. Pouze zdůrazníme, že každý pes by měl být přinejmenším vychovaný. Základem je důslednost ze strany majitele a nejlepší metodou je pozitivní motivace (splnění - dostanu odměnu). Podrobnější informace naleznete v literatuře zabývající se výchovou a výcvikem psů, kterou by měli mít ve všech knihkupectvích. Případně Vám jistě rádi poradí cvičitelé na takzvaných "cvičácích" nebo Váš veterinární lékař. Stejně jako se musíte starat o své dítě, i štěně potřebuje Vaši péči k tomu, aby z něj vyrostl zdravý pes, na kterého budete pyšní. Věřte, že i zde platí: Prevence je nejlepší a jednoznačně nejlevnější léčba!!!

Něco málo k výživě

V době prodeje je štěně již většinou krmeno komerční nebo domácí stravou. Chovatel by Vám měl sdělit složení jeho jídelníčku, který je třeba po změně majitele a životního prostředí štěněte (což vyvolává stres) vždy minimálně několik dní dodržovat, a po té podle jeho kvality případně postupně během několika dní změnit nebo v něm pokračovat. Zanedbáte-li krmení v době růstu (malá plemena přibližně do 12 měsíců a velká plemena přibližně do 18-24 měsíců), již nikdy to "nedoženete". Růstové období je nejdůležitější, dospělý pes méně kvalitní krmení krátkodobě snese. Jedinou nutričně plnohodnotnou výživou psa je granulované krmivo některé z renomovaných značek, ke kterému není vhodné již něco přikrmovat a toto granulované krmivo by mělo tvořit alespoň 95% krmné dávky psa. Krmivo musí být označeno jako krmivo pro danou věkovou a hmotnostní kategorii Vašeho psa. Dávky jsou vždy podle hmotnosti a zátěže psa uvedeny na obalu. Viz. Článek Granule a kvalita. Psovi se nesmí dávat nic slaného, kořeněného, uzeného, dále kosti, zvláště drůbeží a králičí a čokoláda pro lidi!!! Štěněti není vhodné podávat mléko, zbytečně způsobuje průjmy a když už si štěně odeberete od chovatele, má již období mléčné výživy za sebou. Při krmení psa granulovanou stravou je nutné zabezpečit trvalý přísun pitné vody! Je špatné nechávat krmivo v misce celý den!!! Psa nikdy nepřekrmujte!!! Orientujte se dle návodu výrobce na obalu!!!

Preventivní vakcinace

Podle veterinárního zákona je povinností majitele navakcinovat psa proti vzteklině nejpozději do 6-ti měsíců věku a dále nechat provést revakcinaci pokaždé do jednoho roku od předešlé vakcinace. Vakcinace proti dalším chorobám záleží na majiteli, zda má svého psa rád a nechce, aby byl nemocný. Je třeba znovu zdůraznit, že prevence je levnější a spolehlivější, než terapie, která je mnohdy s nejistým výsledkem. Zvíře musí být při vakcinaci klinicky vyšetřeno a shledáno klinicky zdravým, což na hromadných vakcinacích není možné. Pes se vakcinuje dle vývinu imunitního systému a dle úbytku mateřských protilátek. Z tohoto důvodu jsme pro Vás připravili tato doporučená vakcinační schémata:

Základní vakcinační schéma

- vakcinace v 6, 9 a 12 týdnech stáří psa s následnou revakcinací 1x za rok (vzteklina, psinka, parvoviróza, inf. zánět jater, parainfluenza, inf. laryngotracheitida)

Rozšířené vakcinační schéma - vakcinace v 6, 9 a 12 týdnech stáří psa s následnou revakcinací 1x za rok (vzteklina, psinka, parvoviróza, inf. zánět jater, parainfluenza, inf. laryngotracheitida, coronaviróza a leptospiróza)

Komplexní vakcinační schéma

-vakcinace v 6, 9, 12, 15 a 18 týdnech stáří psa s revakcinací 2 x za rok (vzteklina, psinka, parvoviróza, inf. zánět jater, parainfluenza, inf. laryngotracheitida, coronaviróza, leptospiróza, lymeská borelióza, tetanus a psincový kašel) Dokud není u štěněte očkování kompletní, není štěně imunní a není vhodné ho vystavovat kontaktu s jinými zvířaty a vodit na místa s vysokou koncentrací psů! Dle přání majitele je možné po konzultaci s veterinárním lékařem vakcinační schéma upravit. Odčervení

Se střevními parazity se štěně setkává již před a při porodu - jejich zdrojem je matka, která je přenáší. Proto je nutné štěně odčervovat, a to: od 14-ti dnů věku každých 14-21 dní až do 3 měsíců ( např. Banminth paste), po té za tři měsíce a následně 1x za šest měsíců (tablety - např. Caniverm, , Ambex, Optivermin, Drontal, aj.)

Prevence ektoparazitóz Nejčastějším problémem kůže psů je alergie na bleší kousnutí. Mnohdy stačí jedna blecha za čtrnáct dní a pejsek si dokáže vykousat poměrně velikou část těla. Blechy nežijí trvale na psovi, ale seskakují z něj a část života žijí mimo hostitele. Znamená to tedy, že majitel nemusí vždy najít na psovi blechy i když právě ony mohou být příčinou kožního onemocnění! Pohybuje-li se zvíře v prostředí, kde se často vyskytují jiná zvířata (psi, kočky, ježci, kuny, potkani apod.), je důležité psa odblešovat kvalitními a vyzkoušenými přípravky, protože pravděpodobnost přenosu je veliká. Dále je blecha mezihostitelem tasemnic, které pak napadají zažívací trakt psů. V neposlední řadě je přítomnost ektoparazitů pro pejska krajně nepříjemná, protože ruší jeho klid a pohodlí. Klíšťata, ti obávaní přenašeči Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy, jsou dalším velice častým ektoparazitem obtěžujícím nás a naše psy. Rizikovými obdobími jsou jaro a podzim. A i zde je důležitá prevence ve formě efektivní ochrany psa za použití účinných ektoparazitik. Další ektoparazitózy (demodikóza, svrab, cheyletielóza a další) se nevyskytují tak často, proto se o nich nebudeme zmiňovat, i když jejich občasný výskyt může způsobovat vážné zdravotní problémy. Efektivní prevencí jsou ektoparazitika externa - roztoky ve formě kapek ( spot on ), nebo sprejů. Jednoduchou aplikační formou s výborným účinkem jsou přípravky Advantix spot on, Exspot a Frontline. Působí na různé druhy parazitů, proto ten vhodný Vám vždy doporučí Váš veterinární lékař. Na klíšťata účinkují většinou minimálně jeden měsíc a na blechy dokonce až tři měsíce.Doporučujeme: od jara do podzimu 1x měsíčně použít Advantix nebo Exspot a přes zimní období 1x za 2-3 měsíce Frontline. Na trhu je také celá řada antiparazitárních obojků, jejichž účinnost je různá.Doporučujeme používat pouze kvalitní obojky, např. Kiltix nebo Scalibor a dodržet přesně návod k použití.

Čištění uší (prevence otitis externa)

Hlava psa se pohybuje níže než hlava člověka a proto je mnohem více náchylná k nečistotám, cizím tělesům, úrazům apod.U všech plemen psů je vhodné preventivně čistit uši minimálně 1 x za týden speciálními kapkami. (Nolvasan Otic, Otifree, Epi Otic, Vetriderm). U rizikových plemen (španělé, retrívři, pudli) je to nutné! Způsob čištění Vám musí předvést Váš veterinární lékař, je jednoduchý, ale je nutné ho vidět. Do ucha je nevhodné čímkoliv zasahovat, roztoky zvládnou vše samy - rozpouští maz, působí desinfekčně, ucho čistí a vysušují, a tak udržují vhodné mikroklima ve vnějším zvukovodu.

Čištění očí

Oči je vhodné preventivně 2-3x týdně (je-li s nimi vše v pořádku), nebo 2-3x denně (objeví-li se známky podráždění - zarudnutí spojivek a zvýšený výtok) prokapávat k tomu určenými očními kapkami. Prokapání mechanicky odplaví nečistoty a oko desinfikuje. Trvá-li zarudnutí nebo škrábání oka déle, je nezbytné navštívit Vašeho veterinárního lékaře.

Čištění zubů

Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím (periodontitis -zánět podpůrných tkání zubů, gingivitis - zánět dásní, stomatitis - zánět dutiny ústní, glossitis - zánět jazyka, periapikální abscesy apod.). Tato prevence neslouží jen k odstranění nepříjemného zápachu z dutiny ústní, ale je důležitá i ze zdravotního hlediska (poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní). Zuby je vhodné čistit speciálními zubními pastami určenými pro psy, protože jsou enzymatické a zubní plak rozpouštějí (lidské zubní pasty jsou nevhodné, obsahují fluor, pes je polyká a podráždí si žaludek) a psími kartáčky. Jejich cena je cca 3x vyšší než cena lidských past a kartáčků, protože pejsků je na světě prostě méně. Se zubním kamenem však již pasta nic nenadělá a je nutné ho odstranit, nejlépe ultrazvukem. Stejně jako u člověka je i u psa náchylnost k tvorbě zubního kamene individuální. Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Je nutné psa naučit již ve štěněcím věku, aby si nechal sahat kartáčkem na zuby a Vaši manipulaci v dutině ústní toleroval. Staršího psa to již naučíte jen velmi obtížně! Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není třeba zuby mechanicky drhnout. Samozřejmě je možné čištění zubů doplnit (ne nahradit) používáním žvýkaček pro psy nebo použitím speciálních diet pro snížení tvorby zubního plaku a kamene ( Virbac plátky, Orozyme plátky). Kvalitní krmiva většinou obsahují látky pro prevenci stomatologických problémů (jsou označena "dental care"). Pro psy, kteří si nenechají zuby vyčistit, je možno použít gel, který se podává po jídle v malém množství krmiva, ale účinnost je menší než při klasickém čištění. Preventivní stomatologická prohlídka by měla být u pejska stejně jako u lidí 1x za 6 měsíců.

Údržba srsti a péče o ni

Záleží zejména na délce a druhu srsti Vašeho psa. U dlouhosrstých plemen je nezbytné ji pro hezký vzhled vyčesávat psími kartáči nebo hřebeny, frekvence závisí především na prostředí, kde se pes pohybuje - ideálně samozřejmě každý den, někdy stačí 3-4 x týdně. U krátkosrstých plemen je péče jednodušší - vyčesáváme je také, stačí však cca 2 x týdně. Frekvence koupání se odvíjí od rychlosti ,s jakou je Váš pes schopen z nečesaného kožichu udělat nevzhlednou špinavou "věc". Není vhodné příliš často používat šampon, který smyje ochrannou mazovou vrstvu z chlupů a kůže. Šamponem můžete psa umýt cca 1 x za 1,5-3 měsíce. Pokud si srst zašpiní venku častěji, je lepší ho jen osprchovat vlažnou vodou bez šamponu. V každém případě používejte kvalitní veterinární šampony dle typu srsti. Doporučí vám veterinář. Psa po vykoupání důkladně osušte! Nepoužívejte mýdla a šampony pro lidskou potřebu, pes má jinou kůži než člověk! Kvalitní, lesklou a zdravou srst zajistí pouze kvalitní krmení a správná péče o ni!!! Drápky jsou kožní derivát. Jestliže si Váš pes nemá možnost obrušovat drápky, může dojít k jejich nárůstu natolik, že se zvyšuje riziko bolestivého zatrhnutí nebo vylomení drápku. Předejít se tomu dá jen pravidelnou kontrolou tlapek a včasnou úpravou drápů. Jestliže si na ostříhání drápků netroufáte, navštivte svého veterinárního lékaře. Kvalitní rohovinu drápků zajistí taktéž jen plnohodnotná a vyrovnaná strava Vašeho psa..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

blé

(kakamilak000000000000023, 2. 12. 2012 12:05)

je to dobrý ale nebavilo mě to číst

Re: blé

(ZUZKA, 23. 5. 2015 15:25)

AHOJ NECHCEŠ SEX SEX SEX SEX ???

Re: Re: blé

(KAKAMILAK0000000023, 23. 5. 2015 15:27)

TAJO MOC RÁD BYCH SEX SEX SEX SEX

Re: Re: Re: blé

(Nicole, 1. 10. 2015 10:57)

Ahoj, vsimli jste si, ze tohle je stranka, ktera radi lidem, jak se starat o pejsky a ne nejake seznamky?
Radsi si bezte psat pres Fb:)

bgfsbgfgbsfbfs

(tgfrgf, 15. 8. 2015 16:39)

potřebuju pomoc jak se starat o čivavu

SISEL

(FIFUF, 23. 5. 2015 14:42)

VAŠE STRÁNKY JSOU VELKÁ SRAČKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: SISEL

(TARKA, 23. 5. 2015 14:43)

JO TO JO JSOU MÁTE PRAVDU EŠTĚ HŮŘ

Utíká

(Míša, 28. 11. 2013 16:38)

Ahojky mám doma ratlíka a je moc malá a podlézá plot.Vždy se u podlézání odře hrudník vypadá to hrozně :( nevíme co si s ní počnout.Plot už dát níž nemůžeme.Ona vždycky utíká k domově důchodců a tam jí samozřejmě všichni krmí a ona tloustne.Napadá vás něco,jak by jsme jí mohly udržet v domě???
Děkuji Mischa ;)

Re: Utíká

(Adéla, 3. 1. 2014 12:23)

Víš co udělej? Dej pod tu část plotu kde utíká (nebo pokud nemá jedinné místo kde zdrhá, tak pod celý plot) fošnu (dřevěnné prkno). Jak vím, tak ratlík je malinký pejsek a ta prkna by neměl odstrčit. Víš jak to myslím. Ne? Jako ta prkna o ten spodek plotu opřít

Re: Re: Utíká

(Míša, 4. 2. 2014 15:38)

Děkuji ti za odpověď,ale bohužel ten náš malý ratlík zdrhá pod bránou,Která se sama otevírá,ale ta fošna by se snad dala připojit k té bráně,Moc ti děkuji za odpověď

Re: Utíká

(Bohdana, 10. 3. 2015 12:40)

Dobry den Miso, sice mam civavu, ale delala nam to same. Vyresili jsme to tak, ze jsme kolem plotu nasadili americke kere a potom to Cikitka zkusila jeste jednou a neprotahla se tama a od te doby si uz na to ani nevzpomene. :)

:)

(Lenka, 3. 9. 2014 13:52)

Dobrý den. U jedné paní mám zamluvené holčičku štěnátka zlatého retrívra. Chtěla bych se vás zeptat jak často musím chodit venčit štěně a potom i dospělou fenku ?? Předem děkuji :) PS: Tahle stránka se mi moc líbila :)

Re: :)

(Diana, 10. 3. 2015 12:31)

Dobry den Lenko, ja mam take zlateho retrivra a jako se stenatkem jsem s ni chodila 6x denne ven, protoze jsme se stehovali na vesnici, tak jsem chtela, at si na venek nase Alfa zvyka, no a ted s ni chodim 2x denne, protoze je pak na zahrade. :)

super steránka

(karolína, 7. 5. 2014 19:16)

děkuji tahle stránka je super!!!!!!!!!!!!!!!!:)

chovatelské potřeby

(Moni, 17. 3. 2014 9:33)

Potřeby pro chovatele vždy nakupuju přes http://chovatelske-potreby.hyperzbozi.cz. Najdou se tam nejlepší ceny na trhu!

chce se mi spát

(Týnka:'33, 28. 8. 2013 22:07)

Je to dlouhý a skoro jsem usla:// je to fakt nudný ... :) !?

fthuopifiotu

(lkdf, 1. 3. 2012 15:11)

tak pejska spíš kokota

Re: fthuopifiotu

(gabča dvorská, 12. 11. 2012 20:13)

jseš sprostačka

nic

(lll, 1. 3. 2012 15:10)

to je na píču joooooooooo

Re: nic

(gabča dvorská, 12. 11. 2012 20:11)

co seš sprostá(sprostačko)