Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o myš bílou

jdřív je dobré uvědomit si, zda je myš pro vás opravdu to nejlepší. Je potřeba to projednat s ostatními členy domácnosti/rodiny, zjistit, zda nejsou alergičtí na srst, prach z hoblin, nebo jestli někdo z nich nemá přímo panický strach z myší.

 
Někdy se může stát, že myška vám uteče a kdyby ji našel někdo, kdo myši vyloženě nesnáší, mohl by sobě nebo myšce zbytečně ublížit. Někdy se může také stát, že onemocníte. Kdo by se pak o myšku postaral, když třeba vás partner nebo partnerka se myší štítí? Proto se tohoto raději vyvarujte a nákup myši opravdu promyslete.

Také si musíte uvědomit, že myš není žádnou hračkou pro malé děti. Pokud chcete udělat vaší ratolesti radost tím, že jim koupíte roztomilou malou myšku, musíte je také naučit, jak se o ní správně starat a hlavně, jak jí správně uchopit. Malé dítě si neuvědomí svou sílu a může jí ublížit. Myš je křehké a velmi zranitelné zvíře. Třeba takové morče si nechá hrubší zacházení bez odporu líbit, avšak myš by hned kousla. Dítě starší 5 – 6 let je už schopné se o myš postarat a správně ji brát do ruky. To jim samozřejme nejdřív musí ukázat rodiče, prodavač nebo chovatel, od něhož si myšku kupujete.

Pokud jste si všeho vědomi, můžete přistoupit k dalšímu kroku, a to je nákup myšky/myšek.

Někdy není vůbec snadné tu správnou myš sehnat. Ráda bych vám tedy dala pár rad, kde je možné myši koupit.
Dají se sehnat ve zverimexech. Avšak dost často tam mají jen bílé myšky, málokdy mají barevné myši, také ve spoustě zverimexů myši nejsou v úplně dobré fyzické kondici. Myšátka jsou zesláblá, mají různé genetické vady, protože páří příbuzné myši. Mají vlastní odchovy někde vzadu, kde skladují veškeré zboží. Často vidím, že mají spousta myší v malém prostoru s nedostatkem vzduchu. Myšky pak sedí u malé štěrbinky, kde proudí trošku vzduchu a snaží se dýchat. Někde ani prodávající nepoznají, jakého pohlaví myšky vlastně jsou.
Nejlepší asi je koupit myši u samotných chovatelů, ostatně i jako u ostatních zvířátek. Máte jistotu, že zvířátko je zdravé, víte, jak je staré a jakého je pohlaví. Chovatelé často inzerují v různých novinách, časopisech, internetu. V ČR moc chovatelů myší jako mazlíků není. Většina chovatelů je z těch, co jimi krmí hady, pavouky, atd. Osobně znám dvě osoby, které se chovem myší plně věnují a chovají je jako mazlíky. K vidění je spousta barevných variací, od bílé, černé, šedé, přes různě strakaté až po vzácné barvy. Cena jedné myšky se pohybuje od 5 – 15,- Kč. Záleží jak kde. Nejobvyklejší cena je 10,- Kč.

Zkusím vám dát další tipy, na co musíte dát pozor, když si myšku kupujete.

Zdravé myši mají čisté živé oči, jsou čiperné a štíhlé. Mladá zvířata mají intenzivnější, zářivější barvy srsti a jemnější uši, ještě trochu více porostlé chlupy než starší jedinci.

Při výběru dejte dále pozor na:

- zvíře nesmí být ani tlusté, ani hubené, rovněž jsou-li pod kůži znatelné uzliny a nádory, může se jednat o starší zvíře

- na srsti nesmí být žádná lysá místa, protože vypadávání chlupů se dá vyléčit jen zřídka, postižené zvíře může mít roztoče, plíseň nebo ekzémy

- pobíhání kolem dokola s nahrbenými zády, naježenou srstí (i kvůli parazitům) ukazuje na nějakou vnitřní nemoc

- oblast kolem análu nesmí být znečištěná (průjem)


Příznaky těžšího onemocnění jsou: ochrnutí, poposedávání s roztaženýma nohama, křivé držení hlavy, pohyby v kruhu (většinou známka genetické poruchy).

Myška má velice krátký život, dožívá se cca 1,5 až 3 let. Záleží na kvalitě stravy, životosprávě, prostoru, atd. Proto je dobré kupovat ještě mladá a zdravá zvířata. U myší se stáří velice špatně odhaduje, u chovatelů by neměl být problém zjistit stáří zvířete. Co se týče zverimexů, pokud vám nejsou schopni říct aspoň přibližné stáří, myš raději nekupujte. Myš by měla být minimálně 3 týdný stará. Mladá zvířata jsou lépe ochočitelná a rychleji si na vás zvyknou.

Tak teď už máme nákup za sebou. Nyní se naskýtá další otázka. Koupit si myšku nebo myšáka?

Předpokládám, že většina z vás bude uvažovat o koupi myši do bytu, proto se na to zaměřím.

Pokud chcete chovat jednu myš, pak je skoro jedno, zda samce nebo samičku.

Pro samičku hovoří její spíše mírnější povaha. Je i méně cítit. Při chovu jedné myši a pravidelném čištění klece ale není zápach stejně téměř znát, což mohu osobně potvrdit.

Sameček je poněkud temperamentnější a snáze se učí všelijakým kouskům. Jeho sklon dělat si všude pachové značky je však méně příjemný. To, že samečkové rychleji a více koušou, není pravda. Myši obou pohlaví mohou pokousat, pokud se cítí ohrožené, nebo je někdo nešikovně chytne.

Pohlaví u mladých myší rozpoznáte jako laik těžce. Mně to trvalo také dlouho, než jsem se to naučila rozpoznávat. Pomohlo mi to, že jich mám doma hodně a tak můžu porovnávat. Nicméně dá se to naučit. Pokusím se vám to aspoň trošku popsat.

Přitáhneme-li kůži v zadní oblasti břicha palcem a ukazováčkem dopředu, vstoupí u samečka varlata do šourku. U ještě mladších myší, 2 – 3 týdny, se podle genitálií nedá pohlaví s jistotou určit. Mnohem snazší je to u myší, jejichž břicho ještě není porostlé srstí, tedy ve věku 8 – 11 dní. U samiček jsou pak dobře viditelné struky, a to celkem 10 ve dvou řadách.

U dospělých myší pohlaví poznáme jednoduše. U samců jsou vidět podlouhlá varlátka. A u samičky poznáme tak, že ústí močové trubice a anální oblast je blízko sebe.

Jestliže Vás nyní napadla otázka, zda jsou dvě myší šťastnější, nebo zda si jedna myš sama vystačí, musím jednoznačně odpovědět, že dvěma bude rozhodně lépe. Koneckonců, řekněte si sami, komu by se chtělo být samotnému, že?
Chodíte-li do práce, nebo do školy a nemáte čas se svému mazlíčkovi věnovat, určitě si kupte rovnou dvě myši. Jednak jim nebude tolik smutno a jednak si budou navzájem pečovat o srst, atd. Jen pozor, ať místo dvou myší doma nemáte celé myší hnízdo. Pokud myši nechcete chovat, kupte si dvě samičky nebo dva samce. Nejlépe z jednoho vrhu, aby se pak neprali.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Klec

(ANELÍS 18, 16. 2. 2016 21:30)

Doporučuji akvárko to je lepší
Klec no mohl (mohla) by prolést mřížemi

Re: terárium

(martina, 10. 8. 2016 10:26)

Dobrý den prosím o radu jak vysoké by mnělo být terárium pro dvě myšky ? Neznáte nějakého chovatele batevných:strakatých myšek podlíž pardubického kraje?

Děkuji

Re: prosba

(bruno, 13. 3. 2015 13:38)

v řepích jeto hned v tý ulici u dm

Re: prosba

(Nikola, 3. 7. 2015 10:26)

myš stojí ve zverimexu 20 kč podle toho kde

venku

(míša, 28. 2. 2016 16:53)

DOBRÝ DEN. JÁ BYCH CHTĚLA NECHAT MYŠKY VENKU V PŘÍSTŘEŠKU NA ZAHRADĚ. MŮŽU JE TAM NECHAT? DĚKUJI

Re: venku

(Lucie B., 18. 6. 2016 12:48)

mužeš ale pozor at to neni v průvanu ani moc na slunicku.

Můj příběh:myšky jsem chtěla mít vždycky

(anička, 25. 11. 2012 20:21)

S mými kamarádkami jsme se jednou strašlivě pohádali až se to začalo řešit.Po našem rozhovoru s paní učitelkou jsme se vesele usmířily.V ten den jsme měly odpoledku a šly jsme do zverimexu který byl poblíž školy.V obchodě nás zauljaly malé bílé myšky za 12kč.Tak jsme dostali nápad,12 Kč máme a tak si ji koupíme!Myšku jsme nazvali jako "usmiřovací myš Angie".Naše pravidla byla když se znovu pohádáme tak ji vypustíme do volné přírody.Dohodli jsme se že bude bydlet v krámě nelčiné mamky.Do školy jsme ji museli dát do pytlíku od bačkor.V půlce naší hodiny šel můj kamarád Ondra pryč a šel s šatnářem Tomášem.Jejda myška nám z pytlíku utekla a tak jí Tomáš musel po šatně chytat, ještě že jsme ho měli:-).Po škole jsme mu poděkovali a myška mýřila k nelče domů.Celý den doma jsem byla naštvaná že naší myšku má zrovna Nelinka.A tak tentokrát jsem dostala nápad já.Po škole ten druhý den (já,Majda,Nelča) jsme šly znovu do zverimexu.Já si potají koupila dvě myšky Majda také dvě a Nelča ještě dvě do třetice.Cestou na Autobus mi jedna hned umřela a tak jsem domů přinesla jenom jednu.Doma jsem dostala extramega velkýho sprda až mi mamka nakázala abych jí vyhodila.S brekem jsem jí už pustila a opakovala jsem si já Bětku(jméno té myšky) neopustím!Ještě jsem jí stihla chytnout do své ruky a dala jsem jí do krabičky.Propašovala jsem ji do svého pokoje a jela se svou sestrou koupit alespoň malé plastové terárko.Mamka mi ji tedy prominula :-).O výletu do Harrachova s námi jela i Nelča která mi dala její Angie naší usmiřovací myš.Když jsme přijely znovu domů čekalo na mě nové akvárko pro mé myšičky.Teď si u mě skvěle žijí a moje milovaná Bětka čeká ještě s 3přírustkem do rodiny Samem čekají malinká Myšátka.
Naštěstí šťastný konec!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Můj příběh:myšky jsem chtěla mít vždycky

(kudrlinka, 17. 3. 2013 11:26)

Ahoj,
promiň,ale jsi pěkná kráva. Takhle se přece k myšce nechová. Nevím,jestli tě tady všichni ignorujou a nebo s tím souhlasí,ale já teda ne. Jak jako,že ji vypustíte do přírody?? Jsi se zbláznila ne? A koupit si myš a až potom to řešit doma a jít kupovat terárko???? O.o Já nevycházím z úžasu... -_- A jak ti mohla cestou na autobus zemřít???? Tos ji zabila... A hodit myš do sáčku na bačkory a tahat ji do školy??? To je už skoro jako týrání! Jsem ráda,že tě neznám,jinak bych se totiž asi neudržela a flákla ti jednu přes hubu....

Re: Re: Můj příběh:myšky jsem chtěla mít vždycky

(so, 24. 5. 2016 18:56)

souhlasim

Re: Re: Můj příběh:myšky jsem chtěla mít vždycky

(krtka, 14. 6. 2016 16:18)

to je pravda

Re: Re: Můj příběh:myšky jsem chtěla mít vždycky

(Lucie B., 18. 6. 2016 12:47)

souhlasím, teror chudák myška.

otazky

(Bara, 31. 5. 2016 17:33)

Jestli ma nekdo dotazy at mi napise.

myška

(lulik , 13. 11. 2013 19:12)

dobrý den mám pár otázek na tu bílou myšku
1.dá se ochočit?
2.co myš všecko jí?
3.jak se pozná jesli je to samice nebo sameček?
4.jak jí mám správně držet?
5.a co mám všechno dělat?

Re: myška

(ahoj, 24. 5. 2016 18:49)

odpovedi pro lulik
1.ne
2.všecko(tvrda houska,chleba,piskot)
3.na zadku ma dirky kdyz sou u sebe-samicka od sebe-samecek ale kdyztak se zeptej prodavacky ve zverimexku
4.muze ti utect nebo kousnout : )
5.krmit,vybirat ji bobky,menit pilyny,dat ji nejaky domecek(tunel,toaletak)

myška bělinka

(Bára, 24. 5. 2016 16:44)

Mám doma myšku bělinku.Když sem zjistila,že jí táta koupil byla jsem nadšená.Každý den jí dávám kousek jablka nebo kousek piškotu.Sice je pravda,že myš stloustne po piškotu ale to by se jí musel dávat piškot 6xdeně.Taky jí tvrdý chleba jí ale pouze kůrku.Ale co.....Aspoň si obrousí zuby.Pro myšku(myšáka)je rozhodně dobré akvárko.Já si ji do ruky neberu mohla by utéct nebo kousnout.Je dobré myšce dát do akvárka(klece)třeba toaleták(aby se mohla kam schovat).Doufám že sem pomohla.

Věk

(Karolína, 17. 2. 2016 18:40)

Jak se pozná u mysky věk? Děkuji za odpověd

mistička pítko

(klarka, 23. 9. 2015 13:33)

ahoj mám myškám rači koupit pítko nebo mistišku na pití

Re: mistička pítko

(jednicka, 14. 11. 2015 12:13)

ahoj ratsi pitko

Re: mistička pítko

(ANELÍS 18, 16. 2. 2016 21:04)

Čau....doporučuju to pítko =)
Nwm misku by mohla (mohl) vylít

Jak správně uchopit myš

(Karolína, 13. 12. 2015 13:33)

Dobrý den jak správně uchopit myšáka ? 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA