Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o činčilu

 

Před 12 minutami
Na první pohled Vám čnčila přijde jako plyšová huňatá kulička na mazlení, je však nutné říct, že ve skutečnosti je to s ní maličko jinak...

Činčila se rozhodně neřadí mezi ta nejpřítulnější domácí zvířátka.Vkleci bývají činčily klidné, nechají se pohladit a některým se to třeba i líbí, naopak ale nemají rády, když je vezmete do rukou a začnete se s nimi mazlit a hladit je.Každé domácí zvířátko však není jenom na mazlení.Činčily jsou úžasné a i když se nenechají ,,muchlat", získají si vás svojí povahou.

Činčily jsou nesmírně chytré, ty moje se na povel naučily skákat do klece, taky otvírání jejich předešlé klece jim nedělalo problémy.Přesně ví, kdy jim chci dát nějaký pamlsek a vždycky se opřou o stěnu klece a čekají na něj.Čiko si dokonce vymyslel, že když nemůže mít koupelnu s pískem celý den v kleci, zařídí si to sám.Snažil se vyházet si písek a ,,schovat" si ho pod slámu.

Co všechno je ale potřeba k chovu činčily?

Samozřejmě klec nebo voliéra v rozměrech asi 100x50x100 na pár se stěnami s mřížemi nebo pletivem.Klec nenatíreje žádnou barvou, protože by činčilám mohla uškodit.
Do klece umístěte hodně malých plošinek na skákání, musíte však počítat s tím, že činčily koušou všechno, co jim přijde do cesty a za určitý čas bude potřeba poličky opravit nebo vyměnit.
Důležité jsou také různé větve na okus.Činčilky mají moc rády vrbové proutky, ale i větve z ovocných stromů.
Činčily potřebují také domeček nebo nějaký úkryt, kam se mohou schovat.Ten je ideální dřevěný.
Co umístit na dno? Možností je víc.Mohou to být speciální granule, které zakoupíte v téměř každém zverimexu, hobliny, nebo třeba sláma.
Další velice důležitou potřebou pro činčily je speciální jemný písek, ve kterém se činčila ,,koupá", čímž zabraňuje zplstnatění srsti.No a na tento písek si musíte pořídit také nějakou koupelničku, postačí i vyšší miska.
Činčily se živí převážně senem.Jako doplňkové krmivo slouží granule nebo směsi určené přímo pro činčily.Na vodu pořiďte napáječku (nejlépe s kovovým pítkem) nebo obyčejnou misku.Napáječky jsou ale mnohem vhodnější například máte jistotu, že má vaše činčila vodu celý den.
Nesmíte zapomenout také na vitaminy.Ty se činčilám podávají v podobě minerálních bloků, nebo přípravků do vody.

Jak o čininčilu pečovat?
U činčily musíte být samozřejmě každý den.Musíte zajistit, aby měla vaše činčila nepřetržitý přísun sena i vody.Granule nebo směsi podáváme 1x za den - asi půl polévkové lžíce na jednu činčilu.I každodenní koupání je důležité.Činčile by jste také měli vyhradit prostor, kde se může občas proběhnout - samozřejmě pod vaším dohledem! Podestýlku vyměňujeme 1x do týdne.A na pamlsky s mírou.Sami poznáte, kdy je vhodná doba vaši činčilu odměnit.Čím? Možností je zase několik.Mohou to být různé pamlsky pro hlodavce, oříšky ( na ty pozor, činčilám je nedávejte často, protože jsou tučné), těstoviny, rozinky, sušené ovoce ( nesmí obsahovat moc cukru), kukuřičné lupínky, ovesné a pšeničné vločky, křížaly, jablka, sušený chléb nebo třeba listy z pampelišek.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moc děkuji

(julie kožená, 20. 2. 2015 16:27)

Moc ti děkuju.Moc mi ten článek pomohl.Možná si taky pořídím činčilu.Ale potřebovala bych znát kolik ta činčila stojí.

zvláštní

(káta, 25. 8. 2013 11:16)

já hlídám tety činčilu a je to fakt zvláštní protože se pořát schovává za krp a hraje si tam.

Re: zvláštní

(vala, 6. 2. 2015 17:08)

Je ji tam teplo

úterý - 26.srpna. - ( 12 let.)

(Katka, 26. 8. 2014 15:24)

Skvělí článek spoustu věci jsem ani nevěděla ale teď už vím a už to budu dodržovat díky

dík

(Anna, 1. 12. 2013 12:40)

To je skvělý článek!! Já si budu pořizovat činčilu a díky článku vím co musím koupit a na co si dat pozor.Doporučuji si článek přečíst.

ako

(kiki, 12. 9. 2013 9:44)

ako mam na seba naučit činčilu?

koupání

(anonim, 25. 5. 2013 21:36)

jak je pro činčili tak důležité koupání

super

(daniela, 24. 4. 2013 19:57)

zrovna si budu kupovat činčilu a tenhle článek je super :D

to je super

(terezicek, 18. 12. 2012 17:45)

miluju cincilky a tenhle clanek je super!!

co je lepší?

(Niky, 2. 12. 2012 14:27)

Je lepší si koupit činčilku mládě a nebo činčiku například od někoho kdo má na ní alergii třeba 3 roky starou?

podestýlka

(Niky, 2. 12. 2012 14:21)

Chtěla bych se zeptat... v jiném článku sem četla, že se dá jako podestýlka použít i několik vrstev novin je to pravda?? Nebude to činčile vadit?

pár poznámek

(Šaman, 15. 3. 2012 23:05)

- Vodu zásadně v pítku, protože v misce by se mohla činčilka namočit a to je špatné!
- Dřevo na okus nesmí být peckovice! Dobrá je třeba jabloň, hruška, vrba, bříza.
- Oříšky nebo semena jako palmsek rozhodně nedávejte!! Činčilka nemá enzymy na trávení tuků, odcházejí jí játra a zkracuje se jí život.
- Jako úkryt milují roury od koberců - když třiceticentimetrový kousek přišroubujete v horní části klece, určitě si ho zamilují.

Re: pár poznámek

(Lady, 25. 10. 2012 21:04)

Haha připomínka : když už chceš mít keci šamane tak napiš alespoň
pravdu !! Klacek či větvička může být klidně i peskovice.

df

(violka, 17. 10. 2012 18:48)

gfghv thh ftr ghbzugfghzcvngtýárfv gfhbervfv žzvhztrgřtguáíbujtbigfubigujbigibuingjbniojv uígbjijbiojzbjiojhk mhhnkhm gfbuibjibjkvnk hjgibjkgb

nwm

(nwm, 2. 6. 2012 18:45)

divny