Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o andůlku

 

 Klec je pro andulku jako pro nás pokoj. Máme tam klid, můžeme si v klidu odpočnout, najíst se, vyspat se. A proto pečlivě zvažte, kde bude klec stát. Nejlepším místem, kde by jsme vám radili by měl být obývací pokoj. Pořád se tam něco děje a celá rodina se tam schází. Dětský pokoj není moc vhodným místem, děti chodí do školy, za sportem a kamarády. Také by jsme vůbec nedoporučovali chovat andulku v kuchyni. Komu by se tam líbilo bydlet, různé výpary z vaření, občas se něco připálí. A kdyby jste ji chtěli mít puštěnou v kuchyni, číhá na ni ještě více nebezpečí než si myslíte.

Kam půjdu koupit andulku ?

Obchody se zvířaty nabízejí různé barevné varianty andulek. Jejich cena se pohybuje od 60 - 150 Kč. Andulku nemusíte pořídit jenom v těchto obchodech, ale i u chovatelů, v časopisech na inzerát, internetu nebo na výstavách exotických ptáků. Na těchto výstavách andulky pořídíte velmi draze.

Jak poznám zdravou andulku ?

Peří je již vybarvené, přiléhavé, hladké a lesklé . Peří u kloaky - tak se říká řitnímu otvoru u ptáků - není slepeno či zašpiněno trusem. Oči a nosní otvory jsou bez jakéhokoli výtoku a nejsou zalepené. Dva prsty na nohou směřují dopředu, dva dozadu a žádný nesmí chybět . Pták se živě pohybuje, čistí si peří a je v kontaktu se svými opeřenými druhy.


Příbytek andulky = klec

Rozhodně klec pro našeho opeřeného přítele nesmí představovat vězení. Myslete na všechny nejrůznější a především nejlepší varianty řešení klece. Na trhu je mnoho krásných klecí a klícek. Také jejich cena je rozmanitá. Klec by měla být rozhodně prostorná, aby se mohl ptáček krásně proletět. Ideální rozměry klece by měli být : 100cm délka, 50 cm šířka a 80 cm výška. Mříže by měli být vodorovné, aby po nich pták mohl šplhat. Bidýlka by měla být ze dřeva se šířkou takovou, aby je pták neobjal drápy. Neměli by také chybět různé hračky a doplňky ke hraní, jako jsou např. houpačky, zrcátka, rolničky, žebříčky atd. Také dvě misky v kleci jsou důležité. Jedna na potravu a druhá na denně čistou vodu.


Kam s ní, když chcete odcestovat ?

Doma se má andulka nejlépe, to musíme uznat všichni. Cestování s andulkou by jsme moc nedoporučovali. Vycestování do zahraničí a dlouhá cesta v autě, horko to je snad nejhorší věc co můžete udělat pro andulku. Nechejte ji raději doma ve známém a klidném prostředí a zajistěte si spolehlivé hlídání. Také je jedna z možností andulku přestěhovat k přátelům nebo ke známým. Musíte je seznámit s potřebami a přáními vaší andulky a také ji musíte přibalit vše potřebné co bude potřebovat v době vaší nepřítomnosti. Tato rada platí nejenom při odjezdu na dovolenou, ale také při nečekaném odjezdu do nemocnice.

Čím se bude moje andulka krmit ?

Velmi rádi mají senegalské klasy, které se dají koupit v obchodech pro zvířata. Také se jim mohou kupovat různé směsy, které obsahují proso, slunečnici, loupaný oves, lněné semínko, japonské proso. Tyto suroviny se dají koupit všechny smíchané dohromady, ale také je můžete zakoupit každou zvlášť. Pozorně sledujte datum výroby všech surovin, lehce by mohlo dojít ke zkažení a vaše andulka by mohla mít po požití velké problémy. Zrní dáváme podle potřeby andulek, nebojte se toho a sypte jim dostatek. Andulky mají dostatečně rychlou látkovou výměnu a potřebují jíst často a po malých dávkách. Pokud chcete, aby Vaše andulka byla stále fit a měla krásné barevné pe


 
ří nabízejte ji denně čerstvé ovoce a zeleninu. Dle sezóny. Z naší zkušenosti mají andulky velice rády salát a mladé listy pampelišky, ale jablka jim moc nechutnají.

 

Pitná voda je základ !

Musíme podávat pouze jenom pitnou vodu .Voda, která by byla odstátá by mohla andulkám způsobit průjem nebo jiné komplikace. A do čeho ji budete dávat pitnou vodu ? V obchodě můžete zakoupit speciální napáječku pro andulky. Zůstane v ní voda dlouho čistá, ale stejně by se měla denně vyměňovat za čerstvou.

Když andulka stůně

Nemocnou andulku pozná i laik. Je smutná, straní se od ostatních, nejí, nelétá. Sedí pořád na jednom místě. Má lehce svěšený ocas. Pokud jeví takovéto příznaky, neměly by jste oddalovat návštěvu zvětolékaře.


Pár nejčastějších onemocnění u andulky

 

NACHLAZENÍ :
Příznakem je kýchání, výtok z nozder, často také zanícené oči. Postiženy bývají většinou pokojoví ptáci. Příčinou nachlazení může být i studená voda na pití, průvan nebo pokles teploty. Úspěšná bývá terapie teplem, např. zahřívání lampou s infračerveným světlem nebo alespoň obyčejnou stolní lampou, která ohřeje místo, kde pták sedí, na 30 až 33 °C.
PRŮJEM :
Pokud pták onemocní zánětem střev, posedává většinou na dně klece. Má průjem a od řídkého trusu má zalepený řitní otvor. Očistěte mu řitní otvor, silně zašpiněné peří odstřihněte. Nainstalujte lampu, aby byl v teple, podávejte lehce stravitelnou potravu, heřmánkový čaj, ptačí uhlí, které zakoupíte ve zverimexu. Návštěva zvěrolékaře je nevyhnutelná. Nejlepší však je těmto situacím předcházet a to tak, že andulkám budete výhradně podávat jenom pitnou vodu.

První pomoc andulce :
Ze všeho nejdříve musíte andulku dát do samostatné klece. Musíte se postarat o absolutní klid a dostatečné teplo. Nejlépe k pití podávejte andulce vlažný heřmánkový čaj nebo nějaký jiný bylinkový. Po poskytnutí této první pomoci by jste se měli co nejdříve dostavit k veterináři. Následujících pár otázek na které se veterinární lékař ptá nejčastěji: Jak je andulka stará ? Kdy jste si poprvé všimli, že je s ní něco v nepořádku ? Co vám připadlo zvláštní na jejím chování ? Byla už andulka někdy předtím nemocná ? Kdo ji léčil a čím ? Jakou směs zrní dostává ? ( nezapomeňte vzít sebou vzorek .) Co dostává na pití ? Jaké ovoce a zeleninu snědla ? Mohla se dostat k nějakým jedovatým látkám ? Jaká jiná domácí zvířata s ní v domácnosti ještě žijí ?

Chci malé andulky

Když se rozhodnu mít malé andulky nejdůležitějším bodem je mít samce a samici.
A jak je od sebe poznám ?
SAMEC : má modré ozobí - pokud to zrovna není žlutý lutino, albín, plaví nebo recesivní straka ( andulka se strakatým opeřením, které se také říká harlekýn) neboť i ty mají ozobí růžové.
SAMICE : mají všechny béžové až světle hnědé ozobí.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: andulka

(petra, 2. 1. 2013 11:43)

no ja bych sní jela k veterináři.:)

Nevadí jí to?

(Adel, 24. 11. 2014 18:19)

Ahoj chtěla bych se zeptat kdybych dala své male andulce vlašský ořech vadilo by jí to? Je stará asi měsíc a půl tak nevím.
dikuji za odpověď. ;3

co dělat. s andulkou

(lucie Mikova, 22. 8. 2014 10:00)

Nevíme jakého papouška nebo andulku. Jaký ptá je lepší?

anduka

(sára melounová, 17. 5. 2014 21:19)

Moc chytré dobré děkuju za pomoc

Mluvení

(Terka, 15. 3. 2014 20:44)

Mám andulku (šedou) a umí mluvit například ahoj... Chrěla bych si pořídit další mluvila by dál nebo by přestala? Všichni mi říkají že když chci aby mluvila tak ať si druhou nekupuji.

dovolená

(libo, 25. 9. 2013 11:56)

Moje dcera si chce pořídit andulku. Co řeším je, jak dlouho vydrží andulka bez hlídání?

Re: dovolená

(blbče, 3. 1. 2014 11:44)

nsjxbshddwe

Re: dovolená

(Nela, 31. 1. 2014 12:08)

A už je to tady, než si pořídíte jaké koliv zvíře napřed řešte hlídání atd... a potom kupujte!

Dík.:-)

(natalie, 18. 1. 2014 14:28)

Moc děkujeme. :)

andulka

(lenka , 3. 1. 2014 11:42)

čim muže mit andulka antivyrozu

manka andulka

(katarina, 3. 1. 2014 11:40)

jaka je andulčina nejlepši jidla moje mama řika mak,jablko

jak ji krumit?

(moje nej andulka, 3. 1. 2014 11:38)

mohla bych dat andulce boruvky?Moje sestra je dava každy den

Ahoj

(Nella, 30. 12. 2013 8:45)

Dekuji ze ste mi dal(a) rady chtela bych se zeptat mohla bych ji mit v decken pokoji??? A nebo u Topeni ?Mohla bych Jet s ni v tramvaji a Pak ke Kamaradce kterame 2 morcata

Pomoc

(Odetapam, 22. 7. 2013 15:48)

Chci mít doma andulku myslíte že by jí mohlo hodně vadit ten dětský pokoj??? :)

Re: Pomoc

(Peťa, 27. 12. 2013 19:39)

Já jí mám v mím pokojíčku a nevadí jí to ;3

Andulky jsou BEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Lucie Fialová, 25. 12. 2013 19:10)

Mám doma andulku a všem co si je chtěj pořídit vřele doporučuji!!!Mam ji sice jen čtyři dny, ale je skvělá. Pořád lítá sem a tam a baví mě jí pozorovat!

co

(sara kopcilova, 14. 1. 2013 20:10)

užitečná rada k chovu andulek mám doma andulku a ta furt lítá sem a tam co sní??

Re: co

(andulka, 14. 1. 2013 20:11)

to je jasne ty hlupáku nech jí ne to lítá káždá andulka